به گزارش خبرنگار ایلنا، در پی وقوع سرقت‌های مشابه به شیوه موبایل قاپی و گردنبند قاپی توسط سرنشینان دو دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا ۱۲۵ که طی آن سه نفر با تهدید سلاح سرد اقدام به سرقت می‌کردند، پرونده‌ای در این خصوص با موضوع «سرقت‌های به عنف» تشکیل و به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

  با حضور تعدادی از شکات و مالباختگان در پایگاه سوم پلیس آگاهی، تمامی آن‌ها در اظهارات خود اعلام کردند: توسط سرنشیان دو دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا ۱۲۵ و به شیوه‌هایی مشابه مورد سرقت گوشی‌های تلفن همراه و یا طلاجات (گردنبندقاپی) قرار گرفتند.

  یکی از مالباختگان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در خیابان ایتالیا به سمت بیمارستان منتظر تاکسی بودم که در این زمان گوشی تلفن همراهم زنگ خورد؛ گوشی را از جیب لباس خارج کرده و قصد مکالمه تلفنی داشتم که ناگهان جوانی به من نزدیک شد و در یک لحظه اقدام به قاپیدن گوشی بنده نمود؛ این جوان به سرعت به طرف دو دستگاه موتورسیکلت هوندا ۱۲۵ دوید، سوار یکی از موتور‌ها شد و به همراه دو جوان دیگر از محل متواری شد.

  مالباخته‌ای دیگر (یک خانم جوان) که با تهدید چاقو مورد سرقت طلاجات همراهش قرار گرفته بود نیز در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در خیابان شریعتی – ابتدای خیابان ملک در حال صحبت با گوشی تلفن همراه بودم که یک هوندا ۱۲۵ با دو سرنشین به من نزدیک شد؛ آن‌ها با تهدید چاقو اقدام به سرقت گردنبند من نموده و به سرعت از محل دور شدند.

  مالباخته‌ای که به شیوه» بارکنی «مورد سرقت محموله گوشی تلفن همراه قرار گرفته بود نیز در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از پاساژ…. در خیابان جمهوری و به مقصد میدان شوش، جهت تحویل دادن محموله گوشی‌های تلفن همراه با یک دستگاه موتورسیکلت به راه افتاده بودم؛ پشت چراغ قرمز ایستاده بودم که ناگهان تعادل موتورسیکلت، توسط سرنشیان دو دستگاه موتورسیکلت هوندا ۱۲۵ به هم خورد و من روی زمین افتادم؛ در همین وضعیت، سرنشینان هوندا ۱۲۵ با تهدید چاقو و قمه اقدام به سرقت جعبه کارتن‌های گوشی تلفن همراه پشت موتور کرده و به سرعت از محل دور شدند.

  شناسایی متهم

  با توجه به شیوه و شگرد مورد استفاده در سرقت‌ها، کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با بررسی سوابق مجرمین سابقه‌دار که در پرونده‌های گذشته خود دقیقا به این شیوه و شگرد اقدام به سرقت کرده بودند، موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه‌دار و حرفه‌ای به نام محمد. س (۳۰ ساله) شدند که بار‌ها به اتهام سرقت به شیوه موبایل قاپی، کیف قاپی، زورگیری، بارکنی و… دستگیر و روانه زندان شده بود.

  در بررسی سوابق» محمد. س «مشخص شد که وی در تمامی سرقت‌های خود با همراهی برادران و سایر بستگانش اقدام به سرقت می‌کرده و در حال حاضر نیز دو تن از برادرانش به اتهام سرقت‌های خشن در زندان و در حال گذران مجازات کیفرشان هستند.

  با شناسایی تصویر» محمد. س «از سوی ده‌ها مالباخته، شناسایی مخفیگاه محمد. س در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت اما در تحقیقات پلیسی مشخص شد که محمد پس از آزادی از زندان، مخفیگاه و محل سکونت خود در منطقه دروازه غار را تغییر داده است.

  در ادامه رسیدگی به پرونده و با توجه به وقوع عمده سرقت‌ها در مناطق مرکزی شهر تهران، هماهنگی‌های لازم با کلانتری‌های این مناطق انجام و تصاویر» محمد. س «در اختیار تیم‌های تجسس کلانتری‌ها قرار گرفت.

  عملیات تعقیب و گریز در خیابان‌های تهران

  ساعت ۱۳: ۳۰ مورخه ۱۹ آذرماه کارآگاهان تیم تجسس ویژه کلانتری ۱۰۷ فلسطین در حین گشت زنی نامحسوس در خیابان حافظ به سرنشینان دو دستگاه موتورسیکلت با سه سرنشین مشکوک شده، جهت بررسی بیشتر به آن‌ها نزدیک شده اما سرنشینان دو دستگاه موتورسیکلت با اطلاع از هویت آن‌ها به عنوان پلیس اقدام به فرار می‌کنند.

  با آغاز تعقیب و گریز، کارآگاهان با رعایت قانون بکارگیری سلاح اقدام به شلیک به سمت یکی از موتور‌ها می‌کنند؛ شلیک کارآگاهان باعث توقف موتورسیکلت و دستگیری سرنشین آن (اولین متهم) می‌شود اما موتورسیکلت دوم با دو سرنشین همچنان اقدام به فرار می‌کند.

  در ادامه تعقیب و گریز، سرنشینان موتورسیکلت دوم جهت فرار از دست مأمورین با موتورسیکلت به داخل محل عبور عابرین (پیاده‌رو) متواری شدند که همین موضوع باعث تصادف شدید آن‌ها با چندتن از عابرین و نهایتا توقف موتورسیکلت دوم می‌شود؛ در این مرحله، یکی از سرنشیان موتور (دومین متهم) دستگیر می‌شود اما نفر سوم همچنان به فرار خود ادامه می‌دهد.

  سرانجام کارآگاهان تجسس ویژه کلانتری ۱۰۷ فلسطین با شلیک گلوله، سومین نفر را از ناحیه پا مورد هدف قرار داده و او نیز دستگیر می‌شود؛ با دستگیری این شخص، بلافاصله وی به نام» محمد. س «مورد شناسایی قرار گرفت و جهت انجام اقدامات درمانی به بیمارستان منتقل شد.

  بسته شدن پرونده محمد. س

  با وجود انتقال محمد. س به بیمارستان و انجام اقدامات درمانی، پس از گذشت چند ساعت به کلانتری ۱۰۷ فلسطین اعلام شد که وی به علت خونریزی شدید ناشی از اصابت گلوله و شدت جراحت فوت نموده و به این طریق پرونده ارتکاب جرایم مجرم سابقه دار» محمد. س «با بیش از ۱۲ سابقه دستگیری برای همیشه بسته شد.

  با انتقال دو متهم دستگیر شده به پایگاه سوم پلیس آگاهی، هویت آن‌ها به نام‌های مهران (۲۵ ساله) و باقر (۲۴ ساله) مورد شناسایی قرار گرفتند.

  » باقر. س «(برادر محمد) با ۸ سابقه دستگیری از سال ۱۳۸۵ تاکنون است که آخرین بار در سال ۱۳۹۴ دستگیر و در سال ۱۳۹۶ از زندان آزاد شده است؛» مهران. س «نیز پسرعموی باقر و محمد است که او نیز از سال ۱۳۸۷ تاکنون ۵ بار دستگیر و روانه زندان شده و آخرین بار در خرداد سال ۱۳۹۶ دستگیر و روانه زندان شده اما پس از مدت کوتاهی با تأمین قرار قانونی از زندان آزاد شده است.

  در بررسی پرونده‌های قضایی این دو متهم مشخص شد که مهران دارای محکومیت قطعی ۷ ساله و باقر نیز دارای دو محکومیت ۷ ساله و ۶ ساله (مجموعا ۱۳ سال) از دو شعبه اجرای احکام هستند که پس از آزادی از زندان متواری شدند.

  سرهنگ کارآگاه محمد نادربیگی، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده جرایم ارتکابی متهمین دستگیر شده و در تحقیقات پلیسی، متهمین به ده‌ها فقره سرقت به شیوه‌های مختلف موبایل قاپی، گردنبندقاپی، زورگیری و بارکنی اعتراف و با بررسی پرونده‌های مشابه ده‌ها مالباخته شناسایی، به پایگاه سوم پلیس آگاهی دعوت و متهمین توسط آن‌ها مورد شناسایی قرار گرفتند .

  رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در پایان این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهمین به ده‌ها فقره سرقت‌های خشن به شیوه مختلف، سوابق متعدد آن‌ها در ارتکاب جرایم و شناسایی ده‌ها مالباخته، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر متهمین از سوی بازپرس محترم شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران صادر شده است؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمین شدند دعوت می‌شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان خرمشهر – میدان نیلوفر مراجعه نمایند.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت نیکان فایل محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس