گروه سیاسی_نیکان: از همان روزی که جلیلی تشکیل دولت سایه را اعلام کرد، هیچ کدام از حامیان روحانی تصور نمی کردند که اثرگذاری این طرح، به حدی باشد که دولت روحانی نیز از دستاوردهایش استفاده نماید.

   

  به گزارش نیکان دولت سایه حالا بیش از ده ماه است که تشکیل شده است. درست از زمانی که سعید جلیلی در بیانیه پس از انتخابات خود از کلیدواژه خاص ” دولت در سایه ” استفاده کرد. جلیلی برنامه خود را برای دوران پسا انتخابات یاری دولت، با دولت در سایه برای رفع کاستی ها، تصحیح ایرادها و خدمت به مردم معرفی کرده بود.

   

  با این حال ضدانقلاب، اصلاح‌طلبان و حامیان دولت بار دیگر با برخوردی سیاسی و با منطق همیشگی خود مدعی شدند که این طرح برای زمین زدن دولت حسن روحانی است.

   

  این درحالی بود جلیلی برخلاف تصوری که برخی از کار سیاسی دارند، معتقد بود «کار سیاسی صحیح ، رصد مشکلات اصلی کشور و ارائه راه حل برای آنهاست. نه کارهای صرفا “زرد” ، “انتخاباتی” و “زودگذر” ، که کمکی به حل مشکلات و تعالی فرهنگ سیاسی کشور نمی کند». جلیلی می گوید «اگر منتظر باشیم تا در دولتی که با ما همسو نیست مشکلات بیشترشود تا در اثر آن مردم به ما اقبال کنند، چنین نگاهی مبنای دینی ندارد. باید کمک کرد تا مشکلات مردم در همین دولت حل شود.»

   

  در واقع دولت سایه سعید جلیلی، همان کار سیاسی صحیحی است که  سالهاست از آن غافل بوده ایم. جلیلی در طول ده ماه گذشته در ضمن بررسی برنامه های دولت درعرصه های مختلف، درکنار ارائه راهکار برای اصلاح نقاظ ضعف، از نقاط قوت دولت نیز رونمایی کرده است، اتفاقی که در سفر استانی جلیلی به سیستان و بلوچستان درباره فرماندار قصرقند و همچنین وزیر کشاورزی دولت روحانی بیان کرد.

   

  به طور مثال جلیلی نسبت به عملکرد وزارت کشاورزی می گوید: «در بررسی هایی که تاکنون کارگروه کشاورزی ما داشته، مهندس حجتی وزیر کشاورزی نسبت به برخی  وزرای دیگر  عملکرد بهتری داشته اند. برخلاف برخی از مسئولان، وی بر موضوع «خودکفایی» تاکید  و بر «قانون تمرکز تولید و بازار محصولات کشاورزی» نیز توجه خوبی داشته است. یکی از ویژگی های مثبت مهندس حجتی این بود زمانی که قیمت برخی کالاها در بازار افزایش داشته بلافاصله به واردات روی نیاورد و با تنظیم صحیح بازار، ودر نظر گرفتن مصلحت دراز مدت طوری عمل کرد که هم «تولید کننده» و هم «مصرف کننده» از این موضوع متضرر نشوند».

   

  حالا نماینده مردم همدان در مجلس در مصاحبه با یکی از رسانه های اصلاح‌طلب درباره دولت سایه می گوید:

  «تا جایی که من خبر دارم این جلسات دولت سایه همچنان در حال پیگیری است و پیشنهادات را هم برای دولت می فرستد. دولت نیز در  بخش هایی به این پیشنهادات توجه دارد چراکه اینجا دیگر بحث سیاسی نیست بلکه موضوع نحوه اداره کشور است».

   

  او در بخش دیگر می گوید: «بلاخره دولت در سایه تشکیل شده است و تدبیر خیلی خوبی هم است. افرادی که حضور دارند سابقه وزارت و نمایندگی دارند و مسلط هستند به امور؛ حسن این مسئله آن است که دولت هم از آنها استفاده می کند».

   

  پیش از این روزنامه شرق نیز نوشته بود: «موضوع ضرورت وجود دولت سایه را سعید جلیلی کلید زداما به نظر می‌رسد جریان اصلاح‌طلب به ضرورت نقد دولت مستقر در راستای بهبود عملکرد پی برده و به این باور رسیده برای آنکه این نقدها در جریان اصلی قرار بگیرد و هدفمند باشد، بهترین راه تشکیل دولت در سایه است.»

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت نیکان فایل محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس