گروه اجتماعی-نیکان: تصور کنید معلمی را که۸۰۰ هزار تومان نهایت حقوقش است، حالا ۴ماه هم هست که حقوقی دریافت نکرده، برای رفتن به کلاس درس خود که در یک روستا برگزار می شود پولی در بساط نداشته باشد، همین معلم در فکر اقساط عقب مانده خودش و هزینه های سرسام آور درمانی خانواده اش است که هنوز بیمه های آنها تمدید نشده اند، حالا او باید سر کلاسی آماده شود که مدیران امیدوار و بانشاط آینده ایران را تربیت کند. این معلم حتی باید محفل خانواده خود را در شب عید ۱۳۹۷ گرم کند و خواسته های خانواده در شب عید را برآورده کند.

   

  به گزارش نیکان: مخاطبین حق التدریسی که ماه هاست حقوق دریافت نکرده اند تلاش زیادی دارند تا حداقلی ترین مطالبه خود را به گوش رئیس جمهور و وزیر آموزش و پروش برسانند و بگویند به وضعیت معیشتی و اقتصادی خود اعتراض دارند.

   

  طبق خبرهای رسیده از پنج ماهی که از سال تحصیلی جدید می گذرد تنها یک ماه از حقوق معلمان حق التدریس واریز شده است. 

   

  تلخ تر از این خبر آنکه دریافتی معلمان حق التدریس حدود یک سوم معلمان رسمی است و همین مقدار کم، بعد از ماه ها چشم انتظاری واریز نشده است. این درحالی است که معلمان حق التدریس علاوه بر دریافتی کمتر هیچ کدام از مزایای یک معلم عادی را ندارند و علاوه بر آن، معضلات و مشکلات بیشتری را هم تحمل می کنند.

   

  سقف دریافتی حقوق این معلمان چیزی حدود ۸۰۰ هزار تومان است که آن هم به موقع واریز نمی شود، بیمه های آنها نیز در اسرع وقت واریز نشده و به همین دلیل در استفاده از خدمات درمانی دچار مشکل شده اند. 

   

  یکی از این معلمان در گفت و گو با نیکان با ذکر این نکته که معلمان حق التدریس باید هزینه مسافت های طولانی سفر به روستای محل خدمت خود را هم بدهند اینگونه درخواست خود را مطرح کرده است:

  «تقاضای ما از مسئولین محترم آن است که این ۷۸۸۰۰۰تومان حقوقی که درنظرگرفته اید را ماهیانه پرداخت کرده و بیمه های ما را در اسرع وقت واریز نموده تا هزینه های درمانی مان کاهش پیداکند. یادآوری این موضوع بد نیست که اکثر ما در روستاها مشغول تدریس بوده و هزینه رفت و آمد و… را نقدا روزانه پرداخت میکنیم که همان هم طی این ۵ماه کم نیست لذا پرداخت ماهیانه حقوق تقاضای زیادی نیست. ما خود را موظف به انجام وظیفه میدانیم اما به دلیل مشکلات اگر این موضوع حل نشود بدلیل اینکه از پس مخارج خانواده و فرزندان خود برنمی آییم ناچاریم مابقی سال تحصیلی کلاس هارا با نقایصی اداره کنیم که قطعا وجهه ی  خوبی نزد اولیاء محترم دانش آموزان ندارد اما باور بفرمایید که سختی شرایط را بیشتر تحمل نداریم.»

   

  بخش اموزشی کشور زیر بنای توسعه فرهنگ جامعه است و طبیعی است اگر خللی در ارائه آن به صورت برابر به تمام بخش های جامعه وارد شود، علنا کشور دچار تزلزل در مسائل فرهنگی،اجتماعی خواهد شد و تبعات جبران ناپذیری بر آینده کشور تحمیل خواهد کرد. افت کیفیت علمی مدارس آشکارترین آسیبی است که به پیکره آموزش و پرورش وارد می کند. 

   

  گفتنی است معلمان حق التدریس به معلم هایی اطلاق می شود که توانایی علمی و عملی تدریس را داشته و به صورت پاره وقت در آموزشگاههای دولتی وزارت آموزش و پرورش تدریس می کنند و حقوق خود را از محل منابع وزارت آموزش و پرورش دریافت می کنند تا کمبود نیروی این وزارت خانه ی حساس را جبران کنند.

   

  درحال حاضر ۱۲۱هزار نیروی حق التدریسی مشغول به کار هستند ه با مشکلات عدیده ای چون مبهم بودن وضعیت استخدامی دست و پنجه نرم می کنند. 

   

  پیش از این  سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در رابطه با استخدام نیروهای حق التدریس گفته است: از نیروهایی که به رشته و جنسیت آنها نیاز داریم با منت استقبال می‌کنیم. آنجایی که نیاز به این نیروها نداریم ما بنگاه کاریابی نیستیم. وقتی که من به نیرویی نیاز ندارم نمی‌توانم این نیرو را در دفتر بنشانم ولی آن جایی که ما نیاز داریم نیروی حق التدریس را روی چشممان می‌گذاریم و از آنها استفاده می‌کنیم.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت نیکان فایل محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس