گروه بین الملل-نیکان: نخستین بانک اروپایی که بعد از برجام به ایران آمد فعالیت های خود را متوقف کرد.

   

  بانک اتریشی اوبربانک که به عنوان نخستین بانک اروپایی از سال ۲۰۱۵ وارد سیستم مالی ایران شد، این هفته اعلام کرد که به خاطر تشدید تحریم‌های ایالات متحده از ادامه همکاری با ایران چشم پوشیده‌ است.

   

   

  به گزارش نیکان، روزنامه اتریشی «دی پرسه» با انتشار گزارشی در شماره تازه خود نوشت که اوبربانک به عنوان اولین نهاد مالی غربی در ماه سپتامبر با ایران به توافق مالی رسید، اما دولت کنونی آمریکا کسب‌وکار نیکان با ایران را «با موانع شدیدی» روبرو کرده‌ و به این خاطر پروژه‌های این شرکت در ایران هم‌اکنون متوقف شده‌ است.

   

  این روزنامه اتریشی به وضعیت مالی اوبربانک پرداخته و نوشته‌است که این بانک در وضعیت خوبی به سر می‌برد و تنها کسب‌وکار این شرکت در ایران با مانع مواجه شده‌ است.

   

  همه این موارد در حالی است که این اقدام بانک اروپایی تحت تاثیر اقدامات مخرب آمریکا بوده و خلاف روح و متن برجام می باشد. اما دنباله روی اروپا از سیاست های آمریکا بارها و بارها ثابت شده است تا شاید دیپلماسی اعتدال در خود تجدید نظر کند.

   

  اوبربانک هفتمین بانک بزرگ اتریش است و به گزارش جروزالم پست، فرانتز گاسل‌برگر، رئیس این بانک با اشاره به تحریم‌های ثانوی احتمالی علیه ایران گفته‌ است که اوبربانک شدت این تحریم‌ها را به دقت زیر نظر خواهد گرفت.

   

  گفتنی است قرارداد یک میلیارد یورویی ۱۴ بانک ایرانی با ‘اوبر بانک’ اتریش به عنوان نخستین قرارداد تامین مالی بانک های ایران با بانک های اروپایی پس از برجام در شهر ‘لینز’ مرکز استان ‘اتریش علیا’ در شمال اتریش در سپتامبر ۲۰۱۷ با حضورنمایندگان بانک مرکزی ایران و وزارت دارایی به امضا رسید. این قرارداد در مراسمی با حضور محمد خزاعی رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی، احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی و مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک های ایرانی شامل بانکهای کارآفرین، سامان، پاسارگاد، رفاه کارگران، ملت، تجارت، ملی ایران، صنعت و معدن، اقتصاد نوین، سپه، توسعه صادرات، خاورمیانه، کشاورزی و پارسیان با اوبربانک اتریش امضا شد. اوبر بانک یک بانک منطقه ای در قلب اروپاست که در کشورهای همجوار اتریش نیز فعالیت دارد.

   

  به موجب این قرارداد، منابع بانک اتریشی برای تامین مالی پروژه های عمرانی و تولیدی‌ بخش خصوصی و دولتی که مجوزهای لازم را طی مراحل قانونی در داخل کشور اخذ کرده اند، تخصیص خواهد یافت. این قرارداد، اولین قرارداد تامین مالی بانک های ایران با بانک های اروپایی پس از برجام بود.

   

  خبرگزاری دولتی ایرنا ۶ماه پیش و در زمان نوشتن این قرارداد با این بانک اروپا در تیتری باعنوان «تلفیق دیپلماسی اعتدال با موسیقی موتزارت در اتریش» خوشحالی زایدالوصف خود از پخش موزیک موتزارت برای هیات ایرانی به رخ کشید غافل از اینکه این تعهدات هیچ‌گاه خروجی برای اقتصاد کشور نداشته و ثمرات احتمالی آن هم با فشارهای آمریکا از بین رفته است.

   

   

  سراب هایی که دولت مردان می دیدند

  در زمان انعقاد این قرار داد سفیر ایران در اتریش ، قرارداد مالی بین بانکهای تجاری ایران با اوبربانک را یک نقطه عطف دیگر در این زمینه دانسته و گفته بود: این تحول راه را برای روابط نزدیک تر دو کشور هموار خواهد کرد و اطمینان دارم که امروز آغاز مرحله جدیدی در همکاری های نویدبخش دو کشور محسوب می شود. 

   

  محمد خزاعی رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی در سخنان خود در مراسم امضای قرارداد گفته بود: این اولین قرارداد خط اعتبار نیکان است که بانکهای ایرانی با یک کشور اروپایی امضا می کنند؛ مذاکرات دو طرف ماهها ادامه داشته و خوشبختانه موفق شدیم هر دو متن توافق را تکمیل کنیم. 

   

  خزاعی افزود: امروز، روز زیبایی است نه فقط بخاطر اینکه لینز شهر زیبایی است بلکه بخاطر اینکه پس از ماهها بحث به نتیجه رسیدیم و یک سند واقعی امضا می کنیم که دیگر یک MOU (یادداشت تفاهم) نیست بلکه سندی است که در آینده نزدیک اجرا می شود. او در عین حال تاکید کرد که امضای این قرارداد به معنی ایجاد بدهی نیکان برای کشور نیست. 

   

  احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی نیز در خصوص اهمیت قرارداد امضا شده با اوبربانک گفت: همانطور که در اسناد بالادستی کشور هم وجود دارد میزان نیاز ما به سرمایه گذاری در کل کشور برای دستیابی به اهداف رشد اقتصادی مشخص است و می دانیم که از منابع داخلی محدودیتهایی داریم و نمی توانیم تمام میزان مورد نیاز با تامین کنیم بنابراین لازم است که از منابع خارجی استفاده کنیم.

   

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت نیکان فایل محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس