آفریقا,محیط زیست جهان,گازهای گلخانه‌ای

  همشهری آنلاین:
  محققان دانشگاه مریلند دریافتند صحرای بزرگ آفریقا که بزرگ‌ترین بیابان جهان است، در طول صد سال گذشته حدود ۱۰ درصد بزرگ‌تر شده است.

  محققان با بررسی اطلاعات مربوط به بارش سالانه آفریقا تا سال ۲۰۱۳ دریافتند وسعت صحرای بزرگ آفریقا در فصل‌های مختلف سال بین ۱۱ تا ۱۸ افزایش می‌یابد. بر اساس این تحقیقات مجموع بارش سالانه آفریقا کمتر از ۱۰ سانتی‌متر است و هر سال تابستان‌ها گرم‌تر و فصل بارندگی، خشک‌تر می‌شود. این وضعیت ارتباط معناداری با افزایش گازهای گلخانه‌ای و ذرات معلق در اتمسفر دارد.

  بر اساس این تحقیقات بیشترین افزایش وسعت صحرا در طول ۹۳ سال گذشته در فصل‌های تابستان رخ داده که در آن ۱۶ درصد به مساحت صحرا افزوده می‌شود. این افزایش وسعت در مرزهای شمالی و جنوبی صحرا بیش از سایر مناطق آن است.

  به اعتقاد محققان حدود یک سوم از این افزایش وسعت صحرا حاصل فعالیت‌های انسانی است و دو سوم باقی‌مانده در اثر تغییرات آب و هوا رخ داده است.

  محققان یکی از دلایل گسترش وسعت صحرای بزرگ آفریقا را پدیده‌ای موسوم به چرخه هاردلی می‌دانند. در این چرخه، هوا در استوا بالا می‌رود و در مناطق نیمه گرمسیری پایین می‌آید و موجب خشکی زمین می‌شود. تغییرات آب و هوایی زمین موجب تشدید چرخه هاردلی شده و در نتیجه بیابان‌های نیمه‌گرمسیری به سمت شمال گسترش یافته‌اند. به اعتقاد محققان گسترش مرزهای جنوبی صحرا نشان‌دهنده وجود ساز و کارهای دیگری است که بر خشکی این منطقه اثرگذار هستند.

  گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Climate منتشر شده است.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت نیکان فایل محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس